Kohtumine lastekirjanikuga

Teisipäeval, 18. mail kohtusid Käina kooli I-VI klassi õpilased lastekirjaniku ja stsenaristi Aidi Vallikuga.
Alustuseks tutvustas kirjanik kaht tema stsenaariumi põhjal tehtud filmi. Äsja linastus “Tagurpidi torn”, viieteist aasta eest valmis film “Kuhu põgenevad hinged”. “Tagurpidi torn” on autori sõnul lastepõnevik. “Miks teevad head inimesed halbu tegusid ja kuidas vanemad enese teadmata oma lastele halba teevad,” võttis kirjanik sõnumi kokku. Film pakub mõtlemisainet ka emadele-isadele.
Suur osa Aidi Valliku loomingust on luuleraamatutel ja näidenditel. Muu hulgas on ta kirjutanud viimastel aastatel Tartus mängitud menukate Silvia Rannamaa “Kadri” ja “Kasuema” aineliste näidendite teksti.
Pikalt on kooliprogrammis olnud Anni lood. Neid raamatuid hakkas Vallik kirjutama ajal, kui tegi õpetajatööd Haapsalus Wiedemanni gümnaasiumis. Üht tollal kohustuslikku raamatut ei olnud tema kaheksandikud nõus lugema ja õpetaja küsimuse peale, milline üks raamat siis olema peaks, vastasid lapsed, et peategelane peaks vanematega tülli minema ja kodust põgenema, ta peaks proovima alkoholi ja narkootikume, aga mitte sõltlaseks muutuma, loos peaksid olema õnnetu armastus, tulekahju, keegi peaks surema jms. Anni lugusid on kokku kolm: “Kuidas elad, Ann?”, “Mis teha, Ann?” ja “Mis sinuga juhtus, Ann?”.

Autori esinemine oli kaasahaarav, endise õpetajana tunnetas ta hästi publikut ning kohtumise lõpuks kogunes tema ümber hulk lapsi, kes endale ühe või paar raamatut ostsid. Täiendust sai ka kooli raamatukogu.

Aidi Vallik elab abikaasa Oti ja tšau-tšau Leenuga Lõuna-Eestis.

Anu Hülg