Külalised Heimtali Põhikoolist

Eelmisel õppeaastal aprilli kuus külastasid Käina kooli õpilased IHP (Isamaalise Hariduse Programm) raames Heimtali Põhikooli, et luua sõprussuhteid, avardada maailmavaadet ja jagada kogemusi ning leida ühiseid koostöökohti ühe kooliga väljaspool Hiiumaa saart (http://www.kaina.edu.ee/index.php/2022/05/02/opilasesinduse-oppereis/).
20. – 21. oktoobril tegi Heimtali Põhikool (https://heimtali.vil.ee/) Käina koolile vastukülaskäigu. Meid külastasid Heimtali Põhikooli õpilasesindus koos juhtkonna ja mõne töötajaga. Esimesel päeval tutvuti Tuuletornis Hiiumaa ajaloo ja pärimusega. Pealelõunal said kokku koolide juhtkonnad hubases kohviku õhkkonnas, kus räägiti koolielust, lähiaja arenguplaanidest ja ühistest koostöökohtadest. Hiljem oli Heimtali Põhikooli õpilasesindusel võimalus osa saada Seiklusringi tegevustest koos Käina kooli noortega. Kokku oli tulnud üle neljakümne noore, kes erinevates töötubades õppisid esmaabi, käepärastest vahenditest kanderaami ehitamist, salakirja lahendamist, linnupesakastide meisterdamist. Noored õppisid veel ära tundma mürgiseid taimi ning meeleolukas täringumängus ära arvama erinevate puude ja põõsaste vilju ja seemneid. Laskeharjutus õpetas noortele arvestama ja hoidma enese ja teiste ohutust samuti täpsust ning kannatlikkust. Ühes töötoas valmistasid noored endale ise õhtusöögi. Valminud pesakastid kuldnokkadele sai Heimtali Põhikool endale kingituseks kaasa ning kevadel on Heimtali mõisaaia lindudel uued kodused pesad.
Hommikut alustati Käina kooli 164. aastapäeva aktusega, kus astusid ette kooli õpilased. Külalised Heimtali Põhikoolist soovisid häid soove aastapäeva puhul ja tänasid, et Käina Kool on nad sõpruskooliks valinud. Aktus oli meeleolukas ja armas. Meenutati õppimise tähtsust ja teineteise märkamise olulisust. Teine päev jätkus peale aastapäevaaktust jalutuskäiguga Sääretirbis. Enamus külalistest käisid ka Säretirbi kõige kaugemas otsas. Igaüks viis sinna ühe väikese kivi. Miks Leiger seda silda siiski lõpuni ei ehitanud, jäi küsimus õhku.
Peale maitsvat Käina kooli kokkade valmistatud oasuppi suunduti Suuremõisa Lossi. Lossis tutvustati külalistele mõisa lossi ajalugu, arhitektuuri ja legende peata ratsanikust ning esimese öö õigusest. Mõlema kooli õpilaseinduste poolt valmis kolm Suuremõisa Lossi külastajamängu ideed. Ideed sündisid kolmes grupis, kus olid esindajad mõlemast koolist. Ideekonkurss (https://www.suuremoisaloss.ee/sundmused/blogi/ideekonkurss) on avatud kuni märtsi lõpuni 2023. aastal. See on väga põnev väljakutse, arvasid Käina ja Heimtali noored. Noored ütlesid: „Nii äge oli just see, et enne käisime lossis ringi ja jutustati legende sest mõte hakkas siis kohe hästi liikuma, väga äge tegevus!“
Käina kooli ja Heimtali Põhikooli noored olid taaskohtumise üle väga rõõmsad ning soovivad, et sääraseid kohtumisi oleks tulevikus rohkem. Heimtali Põhikooli direktor Eero Metsvahi sõnas, et nad ootavad Käina kooli esindust kindlasti külla. Loodame, et juba tuleval kevadel saavadki Käina kooli õpilasesindus ja juhtkond selle põneva külaskäigu teoks teha.
Huvijuht Julia Gurjeva